تولید واکسن سرطان سینه بالیایی

آزمایش‌های بالینی واکسن‌های سرطان سینه که به تنهایی یا در ترکیب با سایر درمان‌ها تجویز می‌شوند، طی چند سال گذشته حدود 25 درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار باشگاه، سرطان سینه در حال حاضر شایع ترین سرطان در جهان است. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، در سال 2020، 2.3 میلیون زن مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده شده اند و بیش از 7.8 میلیون زن زنده هستند که در 5 سال گذشته به سرطان سینه مبتلا شده اند.

بر اساس داده های فاز 1 کارآزمایی بالینی جدید، به نظر می رسد واکسن جدید مبتنی بر یک پلاسمید DNA که قادر به هدف قرار دادن گیرنده سرطان سینه است بی خطر است.

ستودی کونیی که کے

اکنون، تحقیقات جدید زیر نظر دکتر “مری دسیس” در انستیتوی پزشکی سرطان دانشگاه واشنگتن نشان داده است که این واکسن پاسخ ایمنی قوی به پروتئین تومور واقعی به نام ERBB 2 ایجاد می کند.

این مطالعه بر روی 66 فرد 34 تا 77 ساله که سرطان سینه ERBB 2 مثبت در مرحله پیشرفته داشتند، انجام شد. محققان این داده ها را دو بار (از ژانویه 2012 تا مارس 2013 و از ژوئیه 2021 تا اکتبر 2022) تجزیه و تحلیل کردند.

شرکت کنندگان با دوزهای 10 میکروگرم، 100 میکروگرم یا 500 گرم واکسن پلاسمید DNA واکسینه شدند. محققان ایمنی خون و سمیت واکسن را در مقاطع زمانی مشخص اندازه‌گیری کردند و طول مدت واکسن DNA را از طریق نمونه‌های بیوپسی گرفته شده از محل واکسن در هفته‌های 16 و 36 ارزیابی کردند.

محققان شایع ترین عوارض جانبی مرتبط با تزریق را مشاهده کردند، از جمله 33 درصد علائم آنفولانزا و 36 درصد خستگی.

شرکت‌کنندگانی که دوزهای بالاتری از واکسن 100 میکروگرم و 500 میکروگرم دریافت کردند، نسبت به افرادی که دوز 10 میکروگرم دریافت کردند، پاسخ ایمنی قوی‌تری نشان دادند، اما تفاوت معنی‌داری بین پاسخ‌های ایمنی به دوزهای 100 و 500 میکروگرم وجود نداشت.

تیم تحقیقاتی همچنین کشف کردند که احتباس DNA در محل تزریق با بالاترین دوز واکسن بالاترین سطح است و احتباس DNA در رابطه با ایمنی به سرعت کاهش می یابد.

آزمایش‌های بالینی واکسن‌های سرطان سینه که به تنهایی یا در ترکیب با سایر درمان‌ها تجویز می‌شوند، طی چند سال گذشته حدود 25 درصد افزایش یافته است. در حال حاضر، بسیاری از گروه‌های تحقیقاتی روی واکسن‌های «نسل بعدی» با فناوری‌های بسیار مؤثر و مواد کمکی کار می‌کنند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم