جولیان واسر، برنده جایزه عکاس لس آنجلس، در ۸۹ سالگی درگذشت.

جولیان واسر، عکاس باهوش و ژورنالیستی که فرهنگ سلبریتی لس آنجلس را که در دهه 1960 شروع به نفوذ کرد – یک دمنوش هیجان انگیز، جذاب و اغلب قابل احتراق از هالیوود، هنر و راک اند رول جدید – و همچنین لحظات تاریک شهر را شرح داد. با خلق برخی از پاک نشدنی ترین تصاویر آن دوران، در فوریه درگذشت. 8 در لس آنجلس. او 89 سال داشت.

دختر او، الکسی سلین واسر، گفت که مرگ او در یک آسایشگاه به دنبال چند سکته مغزی بود که در ماه سپتامبر متحمل شد.

زمانی که کشیش دکتر. مارتین لوتر کینگ جونیور در سال 1963 در یک گردهمایی حقوق مدنی در لس آنجلس سخنرانی کرد. واسر آنجا بود. هنگامی که در سال 1965 در محله واتس پس از اینکه یک مرد سیاهپوست توسط پلیس مورد خشونت قرار گرفت، شورش آغاز شد. واسر عذاب شهری را که در حال جنگ با خودش بود گرفت.

و هنگامی که رابرت اف کندی در سال 1968 پس از پیروزی در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری در کالیفرنیا و داکوتای جنوبی، در هتل سفیر در لس آنجلس، حامیان خود را سخنرانی کرد. واسر از سناتور جوان شاد، لحظاتی قبل از ترورش عکس گرفت.

با این حال آقای واسر شاید بیشتر به خاطر شرح وقایع ضدفرهنگ لس آنجلس و شخصیت‌های بی‌اندازه غیرمتعارف آن شهرت داشت. استیو مک کوئین در یک مجموعه فیلم، دود را بیرون می دهد و خنکی یخبندان را بیرون می دهد. و صحنه های بی شماری از Whisky a Go Go، کلوپ شبانه داغ در بلوار Sunset.

آقای. واسر همچنین عامل “آن عکس” ایو بابیتز، نویسنده فقید و احساساتی بود که در آن زمان 20 ساله بود، برهنه و در حال بازی شطرنج با هنرمند مارسل دوشان، شیرین کاری که در طول نمایش گذشته این هنرمند در موزه هنر پاسادنا در سال 1963 انجام شد. کارگردان، والتر هاپس، اتفاقاً خانم بود. دوست پسر بابیتز (متاهل).

داستان ها و خاطرات در طول سال ها متفاوت بوده اند، اما همانطور که خانم. بابیتز به آن گفت، این عکس تلاشی برای آزار دادن آقای بود. هاپس که به جای خانم همسرش را گرفت. بابیتس به افتتاحیه نمایشگاه.

آقای. واسر گفت که این ترکیب ایده او بوده است. او در مصاحبه ای با نیویورک تایمز برای مراسم ترحیم او در سال 2021 گفت: “همیشه دوست داشتم حوا را برهنه ببینم، و می دانستم که این امر ذهن مارسل را منفجر می کند.”

این تصویر سیاه و سفید آنقدر معروف شد که در پوستری برای موزه هنر مدرن نیویورک به نمایش درآمد. منتقد هنری، کالوین تامکینز، زندگی‌نامه دوشان، آن را «یک پاورقی اروتیک و بسیار کالیفرنیایی برای نمایش تاریخی والتر هاپس» خواند.

جیمز دانزیگر، یکی از آقایان گالریست های واسر، گفت: واسر به عکاسی خبری خود “چشم یک هنرمند” آورده بود.

آقای دکتر می‌گوید: «می‌توان آن را نظریه مولف عکاسی نامید. دانزیگر گفت. “شما اجازه دادید همه چیز اتفاق بیفتد، اما اگر تصویر بهتری ایجاد کرد، از کارگردانی صحنه ترسی نداشتید.”

و سپس عکس‌های جوآن دیدیون به سفارش شرکت تایم بود. در سال 1968، اندکی پس از انتشار مجموعه مقالات او “خمیدن به سوی بیت لحم” ظاهر شد. خانم هست دیدیون، با چشمانی ثابت و در حال تکان دادن سیگار، در ژست های مختلف با کوروت استینگری خود، تصاویر قدرتمندی اکنون در آگاهی جمعی حک شده است.

تصاویر روی خانم ظاهر شد. کتاب‌های دیدیون توسط شرکت مد Celine در ادای احترام به نویسنده‌ای که مدل داریا وربووی را نشان می‌دهد بازآفرینی شد و موضوع نمایشی در سال ۲۰۱۵ در Mr. گالری دانزیگر در منهتن. حتی می‌توان آن‌ها را روی کیف‌های حمل بار مشاهده کرد، همانطور که خانم. گریفین دان، برادرزاده دیدیون، در مترو در حال حرکت به سمت یادبود او بود که توسط زنان جوانی که در مسیر خدمت بودند، ورزش کردند.

وقتی آقای دان با آقای واسر برای مستند سال 2017 خود، “جوان دیدیون: مرکز برگزار نخواهد شد”، آقای. واسر به یاد آورد که چگونه در آن روز تنها دو رول فیلم گرفته بود.

آقای “او می دانست که بلافاصله آن را دریافت کرده است.” دان گفت. او افزود آنچه که او پیش بینی نمی کرد این بود که مردم چگونه به عکس ها واکنش نشان خواهند داد. او می‌گوید: «او هرگز تصور نمی‌کرد که آنها در کیف‌هایی مانند تی‌شرت چه گوارا باشند.

با موهای پشمالو، ژاکت چرمی و غلاف بیپر و اسکنر پلیس، مجموعه ای از دوربین ها و نشان های مطبوعاتی که به گردنش آویخته اند، آقای. کریگ کرول، گالریستی که در 30 سال گذشته نماینده او بود، گفت که واسر خودش کاملاً حضور داشت. او به شدت تجربه در لس آنجلس توجهی نداشت. کرول گفت: “خواه این یک باشگاه در سانست استریپ باشد یا قتل های منسون یا شورش های واتس.”

مارک روزو، کتاب 2022 او، «همه فکر می‌کردند ما دیوانه هستیم: دنیس هاپر، بروک هیوارد و لس‌آنجلس دهه 1960»، بخش زیادی از قلمروی را پوشش می‌دهد که آقای. واسر یکی از عکس هایش را انجام داد و از آن استفاده کرد – از خانم. هایوارد و آقای. هاپر مخصوصاً مود و به‌ویژه بداخلاق به نظر می‌رسد – گفت که آقای. واسر “شاید نزدیک ترین چیزی بود که لس آنجلس به یک برنده عکاسی داشته است.”

حداقل برای لحظه غلتش او. “این دوره نوشتن دیدیون در شنبه ایونینگ پست و پاپ آرت خیابانی اد روشا و سمفونی های نوجوانانه برایان ویلسون به خدا بود.” رزو گفت. جولیان دقیقاً در مرکز همه چیز قرار داشت و مطمئن شد که در مرکز قرار دارد.

جولیان ولف واسر در 26 آوریل 1933 در برین ماور، پانزدهم، تنها فرزند لئو و فرانسیس (روثمن) واسر به دنیا آمد. پدرش وکیل و مادرش معلم مدرسه بود. او در برانکس و واشنگتن دی سی بزرگ شد

جولیان که یک معتاد اخبار نوجوان بود، مدرسه را قطع کرد و شبانه به تقلید از قهرمان خود، آرتور فلیگ، عکاس معروف به ویگی، مدرسه را قطع کرد و از اتاقش بیرون رفت تا صحنه های جنایت را با یک اسکنر پلیس تعقیب کند و عکس ها را به روزنامه ها ارسال کند، که به ناچار این کار را انجام داد. آنها را منتشر کرد.

او می گوید: «هر شب از پنجره اتاق خوابم بیرون می رفتم و وقتی 12 ساله بودم ماشین پدرم را می دزدیدم و عکس می گرفتم و آنها در صفحه اول واشنگتن پست قرار می گرفتند. واسر در سال 2019 به یک خبرنگار تلویزیونی گفت: “پدرم می‌گفت، “ببین، جولیان واسر دیگری در واشنگتن وجود دارد.” گفتم آره بابا.»

او به عنوان یک پسر کپی برای آسوشیتدپرس در واشنگتن کار می‌کرد و به گفته‌ی خود، زمانی که عکاس از واشنگتن بازدید می‌کرد، توانست ویگی را ملاقات کند و او را تا صحنه‌های جنایت همراهی کند.

در دهه 1960، آقای. واسر در لس آنجلس با شرکت تایم قرارداد داشت. و همکاری با مجلات تایم، فورچون و لایف. او بعدها در مجلات Vanity Fair، Paris Match، Der Spiegel و Playboy همکاری کرد.

دختر او گفت که در کودکی اغلب به عنوان دستیار پدرش معاونت می شد. او اسکنر پلیس همیشه در حال ترق او را زیر نظر گرفت: “بابا، دزدگیر شب دستگیر می شود!” (او در آن زمان 4 ساله بود.)

وقتی ویل اسمیت با شری زامپینو، همسر اولش ازدواج کرد، واسرها مراسم ازدواج را به هم زدند. الکسی واسر، که در آن زمان 11 سال داشت، به یک دوربین یکبار مصرف مجهز بود، که به اندازه کافی زرنگ بود که وقتی نیروهای امنیتی برای حذف تیم عکاسی غیرمجاز آمدند، آن را زیر پیراهن خود نگه داشت. او به یاد می آورد که پدرش با چهره ای صاف می گفت: “من قبلاً آن بچه را ندیده بودم.”

او گفت: «همه اینها بسیار پوچ و مضحک بود. «بعداً جولیان به من گفت که عکس‌های من در هر تبلویدی که او برای آن عکس می‌گرفت منتشر می‌شد، اما او خط اعتباری مرا دزدید. رابطه ما کیفیت بسیار شبیه به ماه کاغذی رایان و تیتوم اونیل داشت.

علاوه بر دخترش آقای از واسر یک پسر به نام جیمز به یادگار مانده است.

در سال 2014، آقای واسر یک خاطرات عکاسی به نام «همانطور که بودیم»، بیش از 170 صفحه از بهترین آثار خود را منتشر کرد و سپس تعدادی.

ربکا بنگال در مجله تی نیویورک تایمز نوشت: «تأثیر بسیاری از عکس‌های دنیای ماورایی از پشت صحنه به خودی خود مانند یک فیلم ظاهر می‌شود. همانطور که واسر آن‌ها را در نماهای نزدیک و صمیمانه ثبت می‌کند، دهه‌های 60، 70 و 80، زمان دسترسی غیرمعمول را رقم زدند: لحظات بی‌خیالی، بی‌دردسر و ستارگانی که با افراد واقعی در می‌آیند.

آقای “مثل الان نبود.” واسر در سال 2014 به گاردین گفت: «هیچ پاپاراتزی، بخش VIP و امنیت وجود نداشت. واقعا زمان بی گناهی بود. شما فقط راه می روید و آنها آنجا بودند. آنها می ایستند و لبخند می زنند و ژست می گیرند.

او ادامه داد: اکنون این یک تجارت است. “اگر می خواهید دسترسی انحصاری به یک سلبریتی داشته باشید، باید پول زیادی بپردازید. شما به عنوان یک تهدید روانی که قصد سرقت یا کشتن آنها را داشته باشد، به حساب نمی آمدید. حالا آنها به مامور امنیتی خود زنگ می زنند و شما کتک می خورید.»


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم