در ابتدا، یادبود آوارگان فلسطینی در سازمان ملل متحد برگزار شد

نیویورک – سازمان ملل متحد روز دوشنبه برای اولین بار رسما از آوارگی صدها هزار فلسطینی در جنگ پیرامون ایجاد اسرائیل در 75 سال پیش یاد کرد که با واکنش تند سفیر اسرائیل در سازمان جهانی روبرو شد.

در این مراسم – به مناسبت نکبه یا “فاجعه” توسط فلسطینیان – محمود عباس، رئیس جمهور فلسطین حضور داشت. بسیاری از کشورهای عضو از آسیا، آفریقا، آمریکای مرکزی و جنوبی و خاورمیانه. و نمایندگان اتحادیه آفریقا و اتحادیه عرب که سخنرانی کردند. ایالات متحده و بریتانیا در آن شرکت نکردند.

این قطعنامه بیانگر به رسمیت شناختن بی عدالتی تاریخی مداومی است که در سال 1948 و قبل از آن بر مردم فلسطین وارد شد و پس از آن نیز ادامه دارد. عباس گفت. وی افزود که این نیز برای اولین بار رد روایت صهیونیستی اسرائیلی است که این نکبت را رد می کند.

این رویداد جدیدترین عرصه برای نبرد داستانی چندین دهه بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها بود. برای اسرائیلی‌ها، ایجاد کشورشان لحظه‌ای قهرمانانه برای مردمی بود که مدت‌ها تحت آزار و شکنجه قرار گرفته بودند و شایسته جشن است. اما برای فلسطینی ها، این یک لحظه آسیب عمیق ملی بود.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، متشکل از 193 کشور عضو، اغلب با فلسطینی‌ها همدل بوده است. مراسم بزرگداشت آن در روز دوشنبه در یک دوره پرتنش در اسرائیل، غزه و کرانه باختری اشغالی برگزار شد، جایی که خشونت در سال جاری افزایش یافته است. در حالی که فلسطینی ها این اقدام سازمان ملل را به عنوان اعتبار جشن می گرفتند، اسرائیلی ها آن را حمله ای به کشور خود می دانستند.

آقای. عباس خواستار تعلیق عضویت اسرائیل در سازمان ملل شد و گفت که دولت یهود هرگز به تعهدات و تعهدات خود به عنوان پیش نیاز عضویت خود عمل نکرده و به آنها احترام نمی گذارد و قطعنامه ها را نقض کرده است.

آقای. عباس پس از سخنرانی خود که بیش از یک ساعت به طول انجامید، مورد تشویق ایستاده و دو دور تشویق طولانی قرار گرفت. شعارهای “فلسطین آزاد” و “فعلا به اشغال پایان دهید” از سوی حضار سر داده شد.

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، این رویداد را “شرم آور” محکوم کرد و از کشورها خواست آن را تحریم کنند. در نامه ای او روز یکشنبه برای دیپلمات ها فرستاد.

وی افزود: حضور در این رویداد نفرت انگیز به معنای از بین بردن هرگونه شانس صلح با پذیرش روایت فلسطینی ها است که تشکیل کشور اسرائیل را فاجعه می خواند. اردان در یک بیانیه ویدئویی گفت.

این رویداد توسط کمیته اعمال حقوق مسلم مردم فلسطین سازماندهی شد، نهادی متشکل از 25 کشور عضو که در سال 1975 با دستور مجمع عمومی برای ترویج حقوق فلسطینیان و حمایت از صلح ایجاد شد. کشورهای هند، ترکیه، آفریقای جنوبی، ونزوئلا و مالت از جمله اعضای آن هستند.

کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه نوامبر به تصویب قطعنامه‌ای مبنی بر فراخوان برگزاری این یادبود رأی دادند. عصر دوشنبه با رویداد دیگری در سالن مجمع عمومی با “تجربه ای همه جانبه” از نکبت همراه با موسیقی زنده، عکس ها، فیلم ها و شهادت ها ادامه خواهد یافت.

رئیس کمیته، شیخ نیانگ، سفیر سنگال در سازمان ملل، گفت: «نکبه و رنج نسل‌های فلسطینی داستانی است که به ندرت در کتاب‌های تاریخی آموزش داده می‌شود، اغلب فراموش شده و فراموش شده است». امروز باید مقاومت فلسطینیان در طول تاریخ، به ویژه از سال 1948 به رسمیت شناخته شود.»

حدود 700000 فلسطینی در سال‌های 1947 و 1948 در جریان جنگ‌های پیرامون تشکیل اسرائیل به عنوان یک کشور، اخراج یا خانه‌های خود را ترک کردند. اکثر آنها به عنوان پناهنده در اردوگاه های کشورهای همسایه زندگی می کنند و حق آنها برای بازگشت به خانه یک مسئله اصلی در هر راه حل دو کشوری است. بسیاری از روستاهایی که آنها پشت سر گذاشتند توسط اسرائیلی ها تصرف یا ویران شد.

وقایع موضوع مناقشه طولانی مدت است. فلسطینی‌ها آن‌ها را یک اقدام پاکسازی قومی می‌دانند که توسط شبه‌نظامیان اسرائیلی تحریک شده و صدها فلسطینی را کشتند و هزاران نفر را از خانه‌هایشان بیرون راندند.

اما برای اسرائیلی‌ها، این درگیری جنگی برای بقا علیه ارتش‌های متجاوز عربی و شبه‌نظامیان محلی متخاصم بود که مرتکب جنایات شدند و طرح سازمان ملل برای تقسیم سرزمین بین یهودیان و اعراب را رد کردند.

برای بسیاری از اسرائیلی‌ها، مهاجرت فلسطینی‌ها عمدتاً داوطلبانه بود که توسط رهبران عرب تشویق شد و با آزار و اذیت و اخراج یهودیان از خانه‌هایشان در فلسطین و سایر نقاط خاورمیانه همراه بود.

خشونت در غزه و کرانه باختری اشغالی اخیرا افزایش یافته است. روز شنبه، اسرائیل و گروه شبه نظامی جهاد اسلامی فلسطین با آتش بسی موافقت کردند که به پنج روز درگیری پایان داد که 35 کشته برجای گذاشت.

مراسم بزرگداشت دو ساعته در سالن مملو از مجمع عمومی با ویدئویی از شیرین ابواکله، روزنامه نگار فلسطینی آمریکایی الجزیره که در ماه مه گذشته توسط یک سرباز اسرائیلی به ضرب گلوله کشته شد، آغاز شد. این گزارش صحنه هایی از خشونت اسرائیل علیه فلسطینیان را نشان می داد. ارکستر عربی نیویورک به کارگردانی یوجین فریسن، نوازنده برنده چهار جایزه گرمی، اجرا کرد. و مجری مراسم، ماهر ناصر، یکی از مقامات ارشد سازمان ملل و پناهندگان فلسطینی، گفت که هدف از این رویداد انتقال “تاریخ استقامت، یادآوری و حفظ سنت های زیبا” است.

به نظر نمی‌رسد که این رویداد واکنش گسترده فلسطینی‌های غزه، اسرائیل و کرانه باختری را برانگیخته باشد، اما برخی از گروه‌های حقوق فلسطینی به اهمیت مراسم بزرگداشت سازمان ملل اشاره کردند.

کمیسیون بین‌المللی حمایت از حقوق فلسطینی‌ها، یک گروه حقوقی مستقر در غزه، آن را «گامی منحصر به فرد و بی‌سابقه» خواند و گفت که باید «به این معنا باشد که مردم فلسطین بتوانند از حق خود برای استقلال و بازگشت استفاده کنند».

هانی عقاد، تحلیلگر سیاسی فلسطینی در روزنامه القدس نوشت که این رویداد تایید کننده “عدالت آرمان فلسطین و قانونی بودن مبارزه ملی فلسطین” است و یادآوری است که جهان “نکبت” را فراموش نکرده است. دولت اشغالگر چقدر سعی کرد خود را قربانی جلوه دهد.»

جدای از مراسم سازمان ملل، هزاران فلسطینی در سراسر غزه، اسرائیل و کرانه باختری برای بزرگداشت نکبت تظاهرات و تظاهرات برگزار کردند.

در رام الله، در کرانه باختری، صدها نفر در مقابل مقبره یاسر عرفات، جایی که رئیس جمهور سابق فلسطین در آن دفن شده است، تجمع کردند. آنها در تظاهراتی که با حضور محمد اشتیه، نخست وزیر فلسطین برگزار شد، پرچم فلسطین را به اهتزاز درآوردند.

در دانشگاه تل آویو در اسرائیل، ده ها دانشجو در ورودی دانشگاه ایستاده بودند و پرچم های فلسطین را در دست داشتند.

فرناز فصیحی از نیویورک گزارش شد و هیبا یازبک از اورشلیم

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین مشاور کنکوربهترین اکستنشن مژه اصفهانخبربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorial