رئیس حقوق بشر می گوید که امنیت و امنیت غیرنظامیان یمنی در خطر است مگر اینکه آتش بس تمدید شود

آقای. ترک درخواست‌های دبیرکل سازمان ملل را برای تمدید آتش‌بس و تلاش برای حل و فصل مذاکره برای پایان دادن به درگیری‌ها یک بار برای همیشه تکرار کرده است.

وقوع جنگ بیش از هفت سال پیش بین ائتلاف حامی دولت به رهبری عربستان سعودی و شورشیان حوثی – همراه با حامیان آنها – یمن را در یک بحران انسانی بی نظیر فرو برد.

کاهش تلفات

توافق آتش بس آرامش نسبی را به ارمغان آورده بود. تلفات غیرنظامیان به شدت کاهش یافت، جریان تحویل سوخت به حدیده افزایش یافت و فرودگاه صنعا پس از سال ها بسته شدن به روی پروازهای تجاری بازگشایی شد.

با این حال، آتش‌بس در اوایل اکتبر بدون دستیابی طرف‌های درگیر به توافق برای تمدید آن به پایان رسید.

از آن زمان تاکنون، گزارش هایی مبنی بر خطر جدی غیرنظامیان دریافت شده است. در هفته آخر اکتبر، دفتر حقوق بشر سازمان ملل، OHCHR، سه حادثه گلوله باران در قلمرو تحت کنترل دولت را تأیید کرد که جان یک پسر و یک مرد را گرفت و چهار پسر را زخمی کرد، از جمله دو نفر که نیاز به قطع پا داشتند.

سه حادثه تیراندازی تک تیرانداز منتسب به نیروهای حوثی یا جنبش انصارالله که منجر به مجروح شدن یک پسر، یک زن و دو مرد شده است نیز تایید شده است. در 21 اکتبر، انصارالله همچنین یک حمله پهپادی به بندر پایانه نفتی الظبه در استان حضرموت انجام داد که غیرنظامیان را در معرض خطر غیرقابل توجیه و جدی قرار داد.

قوانین بین المللی را رعایت کنید

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه گفت که همه طرف های درگیر باید اصول حقوق بشردوستانه بین المللی را در اجرای عملیات نظامی به شدت رعایت کنند و نهایت تلاش خود را برای محدود کردن تأثیر جنگ بر غیرنظامیان انجام دهند.

او به طرف های درگیر یادآوری کرد که آنها تعهدات سختگیرانه ای برای تسهیل دسترسی بشردوستانه به جمعیت های نیازمند و تسهیل دسترسی غیرنظامیان به خدمات بشردوستانه و نجات جان دارند.

وی گفت که هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان و اشیاء غیرنظامی از نظر قوانین بین‌المللی ممنوع است و جنایت جنگی محسوب می‌شود و هرگونه حمله باید فوراً متوقف شود، در حالی که مقامات ذیربط باید در مورد چنین حوادثی تحقیق کرده و مسئولین را مورد بازخواست قرار دهند.

“آرامش را برای خیر انتخاب کنید”

جرمی لورنس، سخنگوی OHCHR در گفتگو با خبرنگاران در ژنو، افزود: «به وضوح مشهود است که رنج مردم یمن تا پایان این درگیری ادامه خواهد داشت.

بنابراین ما درخواست های دبیرکل سازمان ملل را تکرار می کنیم که گفته است زمان آن فرا رسیده است که نیروهای دولتی و متحدان آنها همراه با نیروهای انصارالله و حامیان بین المللی آنها صلح را برای همیشه انتخاب کنند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم