«زمانی که ماکرون» در مورد پوتین دارد، شهرت فرانسه را در این میان معلق می‌کند.

استفاده مکرر امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه از «en même temps” (در عین حال) استدلال برای و سپس علیه یک پرونده یک شوخی ثابت در فرانسه است. اما وقتی رهبر قدرتمندترین قدرت نظامی اتحادیه اروپا با ولادیمیر پوتین روسیه سخت صحبت می‌کند و سپس به نرمی می‌پردازد، متحدان فرانسه خوشحال نمی‌شوند.

گل‌های رز می‌چرخند، شکلات‌ها می‌چرخند در حالی که خط افق پاریس به یک آهنگ فریبنده فرانسوی در کلیپ ویدیویی وزارت دفاع اوکراین که هفته گذشته برای تشکر از فرانسه برای تحویل تسلیحاتش در توییتر منتشر شد، می‌چرخند.

در حالی که خوانندگان سرژ گینزبورگ و جین بیرکین، سرژ گینزبورگ و جین بیرکین، خوانندگانی که با صدای بلند آهنگ دهه 1960 خود را به صدا در می آورند، بیان می کند: «ژست های رمانتیک اشکال مختلفی دارند.Je t’aime…moi non plus(من تو را دوست دارم… من نه). فیلم هاویتزرهای فرانسوی در خط مقدم اوکراین صفحه را پر می کند و ویدیو با آخرین درخواست به پایان می رسد: “لطفاً بیشتر برای ما ارسال کنید”.

از زمان شروع تهاجم روسیه، تیم ارتباطات کرک دولت اوکراین ویدئوهایی را منتشر کرده است که از کشورهایی که به تلاش های جنگی آنها کمک می کنند تشکر کرده است. کلیپ ها همیشه با جذابیت خاص فرهنگ برای سلاح های بیشتر به پایان می رسند. به عنوان مثال، ویدئوی سوئد به لطف موشک انداز کارل گوستاو استکهلم، که برای تک آهنگ Abba، “Money, Money, Money” تنظیم شده بود، زبان زد بود.

رزمندگان رسانه های اجتماعی اوکراین نمی توانستند آهنگ صوتی مناسب تری برای فرانسه انتخاب کنند. گینزبورگ بسیار سکسی است”Je t’aime…moi non plus” با بیانی مبهم از عشق تشکر می کند، اما نه کاملاً، در حالی که فوراً میل به تفنگ را بیان می کند، نه گل رز.

در حالی که اروپا با یکی از بزرگترین چالش های امنیتی خود پس از جنگ جهانی دوم مواجه است، جنگ در اوکراین باعث شده است که فرانسه بین حرف و عمل، مصمم و به ظاهر مماشات حرکت کند.

از زمان شروع بحران، نوسانات رئیس جمهور امانوئل ماکرون بین صحبت های سخت علیه تجاوز روسیه و به دنبال آن هشدارها علیه رئیس جمهور تحقیرآمیز ولادیمیر پوتین، متحدان فرانسه را عصبانی کرده است. اظهارات ماکرون در هفته گذشته درباره واکنش احتمالی فرانسه به حمله تاکتیکی هسته‌ای روسیه در اوکراین، آخرین نمونه از پیام‌های گیج‌کننده بود.

یک هفته پس از آنکه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا درباره «آرماگدون» در صورت استفاده روسیه از تسلیحات هسته ای در اوکراین هشدار داد، مکرون از ابهامات رسمی آهنین در مورد بازدارندگی هسته ای شکست. مکرون در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فرانس ۲ خاطرنشان کرد: «فرانسه دکترین هسته‌ای دارد که مبتنی بر منافع حیاتی کشور است و به وضوح تعریف شده است. در صورت وقوع یک حمله بالستیک هسته ای در اوکراین یا در منطقه، اینها به خطر نمی افتد.

اظهارات ماکرون طوفان رسانه‌ای را برانگیخت و عناوین آنها به این نکته اشاره کردند که اگر روسیه حمله اتمی به اوکراین را انجام دهد، فرانسه «به همان شکل پاسخ نمی‌دهد».

یک لغزش “دست و پا چلفتی” اما نه استراتژیک

با این حال، مقامات فرانسوی استدلال می کنند که بسیاری از توصیفات این کشور “نرم نسبت به روسیه” صرفاً یک موضوع سبک است تا ماهیت.

وقتی صحبت از اظهارات اخیر ماکرون در مورد پاسخ به حمله تاکتیکی هسته ای روسیه در اوکراین می شود، سامانتا دی بندرن، همکار برنامه روسیه و اوراسیا چتم هاوس، مایل است که به رهبر فرانسه شک و تردید را بدهد.

دوبندرن با اشاره به تفاوت بین سلاح های هسته ای استراتژیک – که باعث آسیب در مقیاس بزرگ می شود – و سلاح های تاکتیکی با کلاهک های هسته ای کوچکتر و سیستم های حمل و نقل برای حملات محدود، معتقد است که اظهارات ماکرون “آنقدرها هم که همه آنها را بد جلوه می دهند” نیست. فرانسه نمی تواند به یک حمله هسته ای تاکتیکی در اوکراین پاسخ هسته ای بدهد، به این دلیل ساده که فرانسه فقط سلاح های هسته ای استراتژیک دارد. «تنها کشوری که می‌تواند پاسخ هسته‌ای متناسب داشته باشد، ایالات متحده است، آنها تنها کشورهایی هستند که سلاح‌های تاکتیکی دارند. تسلیحات تاکتیکی در اروپا تحت کنترل ایالات متحده است.

مکرون در سن 44 سالگی تجربه جنگ سرد رهبران اروپایی گذشته را که به طور علنی در گفتمان بازدارندگی هسته ای صحبت کرده اند، ندارد. “فکر می کنم ناشیانه بود. از نظر سیاسی عاقلانه تر بود که هیچ اظهارنظری نکنیم.” اما هیچ راهی وجود ندارد که فرانسه بتواند پاسخی تاکتیکی به حمله تاکتیکی هسته ای داشته باشد. این واقعیت است.»

نه فقط کمیت، کیفیت مهم است

بر اساس رتبه بندی Global Firepower در سال 2022، پس از برگزیت، فرانسه اکنون تنها عضو بلوک با قابلیت هسته ای خودمختار است و قدرتمندترین ارتش اتحادیه اروپا است. اما پاریس به دلیل سطح پایین حمایت نظامی از اوکراین مورد انتقاد قرار گرفته است.

ردیاب حمایت اوکراین توسط موسسه کیل برای اقتصاد جهانی فرانسه را با تعهدات نظامی 0.21 میلیارد یورویی خود قرار می دهد که بسیار کمتر از تعهدات نظامی 3.74 میلیارد یورویی بریتانیا و 1.82 میلیارد یورویی لهستان است.

در اوایل سال 2022، آلمان با انتقادات شدیدی در رابطه با نزدیک شدن به مسکو در دوران آنگلا مرکل، به ویژه وابستگی آن به گاز روسیه، و صرفه جویی در دفاع زیر چتر امنیتی ایالات متحده، مواجه شد. اما از زمانی که دولت اولاف شولتز آن را راه اندازی کرد Zeitenwende (“طلوع عصر جدید”) تغییر سیاست، برلین با سرعتی خیره کننده چرخش را انجام داده است. بر اساس گزارش ردیاب پشتیبانی اوکراین، امروز، تعهدات نظامی برلین به کیف 1.2 میلیارد یورو است.

کارشناسان دفاعی فرانسوی می‌گویند که در میدان نبرد، فقط کمیت کمک‌های نظامی نیست، بلکه کیفیت سیستم‌های تسلیحاتی است که می‌تواند جریان را در میدان جنگ تغییر دهد. پاریس هویتزرهای درجه یک سزار را به کیف تحویل داده است که به دلیل دقت آنها بسیار ارزشمند است و افسران ارتش اوکراین در خط مقدم شرقی آن را “بسیار قابل مانور و متحرک” توصیف می کنند.

“La Grande Muette” به سمت بشقاب می رود

اما در حالی که سیستم‌های ایالات متحده، مانند HIMARS (سیستم‌های موشکی توپخانه با تحرک بالا) به عنوان «تغییرکننده بازی» در جنگ اوکراین خبرساز می‌شوند، ارتش فرانسه در ارائه پیام خود از همتایان آمریکایی و بریتانیایی خود عقب‌تر است.

ارتش فرانسه – با نام مستعار La Grande Muetteیا Big Silent One – به مخفی بودن در مورد اقدامات خط مقدم خود شهرت دارد. این گرانده موت این نام از اصول عمیق ارتش غیرسیاسی وفادار به جمهوری سرچشمه می گیرد. اما در عصر مدرن شفافیت و دسترسی، تشکیلات نظامی فرانسه می تواند غیر قابل لمس به نظر برسد.

در تلاش برای رسیدگی به این انتقادات، سباستین لکورنو، وزیر دفاع فرانسه در آخر هفته جزئیاتی از کمک نظامی فرانسه به اوکراین ارائه کرد. لکورنو در مصاحبه ای با روزنامه Le Parisien گفت که فرانسه 18 قبضه توپ سزار تهیه کرده است و در حال مذاکره برای تجهیز شش توپ دیگر است.

وزیر دفاع اوکراین در پاسخ به درخواست های اوکراین برای سیستم های دفاع هوایی پس از حملات مرگبار اخیر روسیه به کیف و سایر شهرها، گفت که فرانسه نیز در حال ارسال باتری های موشکی دفاع هوایی کروتال است. Lecornu فاش کرد که فرانسه دارای 12 باتری Crotale است. در حالی که وی مشخص نکرد چه تعداد به اوکراین خواهند رفت، وزیر دفاع اظهار داشت که “توانایی آنها بسیار مهم است. [the Ukrainians] برای دفاع از آسمانشان.»

دو بندرن توضیح داد که تناژ نسبتاً کم، در مقایسه با عرضه های ایالات متحده، نشان دهنده ذخایر پایین فرانسه پس از سال ها کاهش بودجه است، وضعیتی که چندین کشور اروپایی با آن مواجه هستند. دو بندرن گفت: «فرانسه تا جایی که می‌تواند انجام می‌دهد، زیرا فرانسه ظرفیت ارسال سامانه‌های تسلیحاتی بیشتر بدون به خطر انداختن نیازهای امنیتی داخلی و خارجی خود را ندارد». اروپا باید هزینه های تسلیحاتی خود را افزایش دهد که در زمان رکود دشوار است.

‘En même Temps’ در صحنه دیپلماتیک

به نظر می رسد مشکل واقعی رسانه نیست، بلکه پیام است. در حالی که مکرون در مورد اوکراین سخت صحبت می کند، هشدارهای مکرر او مبنی بر اینکه روسیه “نباید تحقیر شود” متحدان جنگ طلب تر فرانسه در ناتو را خشمگین می کند.

در خانه، رای دهندگان فرانسوی با چیزی که خودشان می نامند آشنا هستندen même temps” (در عین حال) رئیس جمهور. «تیک کلامی» ماکرون که به خود اعتراف می کند، او را در حال بیان موضعی می بیند که تنها به دلیل «در عین حال» یک منطق متناقض تسلیم می شود. منتقدان می‌گویند که این نشان‌دهنده ناتوانی رئیس‌جمهور میانه‌رو در اتخاذ یک موضع است، و به جای آن یک حرف لفظی برای گفتن یک چیز، سپس مخالف آن و در نهایت، هیچ چیز را انتخاب می‌کند.

اما در صحنه بین المللی و با در خطر بودن امنیت اروپا، en même temps خوب بازی نمی کند پس از هشدار دیگری در مورد تحقیر پوتین، آندری دودا، رئیس جمهور لهستان، در مصاحبه ژوئن با روزنامه آلمانی بیلد، همتای فرانسوی خود را مورد انتقاد قرار داد. او با عصبانیت گفت: “آیا کسی گفته که آدولف هیتلر باید چهره خود را حفظ کند؟… من چنین صداهایی را نشنیده ام.”

«دیپلماسی تعادل» تعادل خود را از دست می دهد

برخی از کارشناسان سیاست خارجی می گویند تلاش ماکرون برای وارد شدن به گفتگو با پوتین ناشی از “دیپلماسی تعادل” فرانسه پس از جنگ است – یا نیاز به حفظ استقلال برای تعادل قدرت ایالات متحده در اروپا. «این سنت گلیست ژنرال شارل دوگل است که بیشتر فرانسه به تنهایی به آن ادامه می دهد. این یک سنت دیرینه در فرانسه است. این احساس وجود دارد که فرانسه روسیه، یک قدرت اروپایی را درک می کند و فرانسه کشوری است که بیشترین قرابت فرهنگی را با روسیه دارد. گفت د بندرن.

با نزدیک شدن متحدان غربی برای دفاع از نظم دموکراتیک و چندجانبه ای که در جبهه جنگ در حال آزمایش است، جنگ در اوکراین، دیدگاه فرانسه در مورد خودمختاری استراتژیک پس از جنگ را متزلزل کرده است.

سیاستمداران طرفدار روسیه در فرانسه – مانند مارین لوپن از جناح راست افراطی و ژان لوک ملانشون از چپ افراطی – برای محکوم کردن تهاجم پوتین به اوکراین، از حلقه های ایدئولوژیک پرش کرده اند و از مواضع ارزشمند خود کنار گذاشته اند. اما رگه‌های ناسیونالیستی آنها – از جمله گفتمان ضد آمریکایی و ضد امپریالیستی ملنشون – در افکار عمومی فرانسه وجود دارد و به حاشیه‌های چپ و راست افراطی محدود نمی‌شود.

«سرویس‌های مخفی شوروی و روسیه مدت‌هاست که از فرانسه به عنوان یک هدف نرم برای فعالیت‌های خود استفاده می‌کنند. عناصر زیادی برای این کار در فرانسه وجود داشت، از جمله حزب کمونیست قوی. اکنون راست افراطی تأثیرگذاران زیادی دارد، احمق های مفید پوتین که نمی دانند روسیه از آنها برای فروش اطلاعات استفاده می کند.” de بندرن.

حفظ پیام در مسیر

تحلیلگران هشدار می دهند که در حالی که فرانسه، مانند بقیه اروپا، به سمت زمستان سختی می رود، با قیمت های بالای انرژی که به دلیل جنگ در اوکراین تشدید شده است، ماکرون باید حرف ها و اعمال خود را در مسیر درست نگه دارد.

میشل دوکلوس، سفیر سابق فرانسه در سازمان ملل که اکنون در موسسه مونته مستقر در پاریس کار می کند، خاطرنشان کرد: صبر و شکیبایی پایدار رئیس جمهور فرانسه در قبال پوتین، همراه با مواضع مخالف در مورد ناتو، به اعتبار فرانسه نزد اروپای شرقی و شمالی آسیب رسانده است. در سطح روشنفکری، رهبران فرانسه باید بپذیرند که در پی این اقدام دیوانه‌وار، روسیه پوتین ضعیف‌تر و در عین حال تهاجمی‌تر در رویکردش به اروپا ظاهر خواهد شد. دوکلوس نوشت: این کشور ظرفیت های قابل توجهی را برای بی ثبات کردن هر دو، کشورهایی که قبلا در مرکز و از طریق فشارهای اقتصادی و سیاسی بر اروپای غربی تحت سلطه داشت، حفظ خواهد کرد.

دوبندرن گفت: واضح است که ماکرون باید در مورد پیام هایش کاری انجام دهد. «اگر جنگ با شکست اوکراین به پایان برسد – که اگر حمایت غرب را از دست بدهد – تحریم ها برداشته نمی شوند و بخش هایی از اقتصاد فرانسه که به دلیل جنگ آسیب دیده اند، ناگهان بهبود نمی یابند. شما به یک قلدر هسته ای پاداش نمی دهید. ماکرون باید توضیح دهد که حتی اگر جنگ پایان یابد، به این معنا نیست که تحریم‌ها علیه روسیه برداشته می‌شود.»

این پیام سختی است که بدون آن باید گفتen même temps” پرچین.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم