فرارو | رانت بیلیدی به زمینخورها؟

کد انحراف به نفع کشور در بودجه 1401 تعیین شده و اعطای میلیاردی به صاحبان زمین مشخص شده است.

«دنیای اقتصاد» با بررسی مفاد آیین‌نامه‌ای که مهرماه امسال بر اساس قانون بلدست (قانون بودجه 1401 کیشور)، در خصوص مقابله با شیوه رایج فقر، مصوب شد که دولت واگذاری اراضی در محدوده نام نجات سکونتگاه‌های غیررسمی و ساکنان آن از فقر، هراج می‌شود

در این اقدام جدید با هدف نجات ساکنان سکونتگاه های غیررسمی واقع در حومه شهر و همچنین مناطق بسیار فقیرنشین در محدوده شهر، جایزه میلیاردی برای زمین خواران تدارک دیده شده است. این مصوبه قطعاً با هدف توزیع رانت بیشتر به کسانی که در سال های گذشته زمین های غارت و مصادره اراضی دولتی را انجام داده اند نیست، بلکه سه انحراف عمده در محتوای این مصوبه نسبت به قانون فوق، در واقع باعث ایجاد این جایزه میلیاردی شده است. به نفع زمین خواران امسوبه بالادستی کین این‌نامه این‌نامه براسین این دوتیفی شده است به بند ک تمنینه 11 مده واحده قنون بدوجة سال 1401 کل کیشور است. بر اساس بند 1، وزارت راه و شهرسازی مجاز است زمین های تحت مالکیت خود را با اولویت سکونتگاه های غیررسمی که قبل از پایان سال 1393 توسط افراد تملک شده است، واگذار کند. دولت این ماده قانونی را تصویب و تصویب نکرده است. هدفی مرتبط با تسهیل فرآیند اوراق بهادار و هویت ساکنان سکونتگاه های غیرعادی. هدف استفاده از منابع و نقدینگی به منظور تجهیز صندوق مسکن کشور برای حمایت مالی از دولت است. مجموع این دلایل و قانون حاکم در این زمینه، این اختیار را برای وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی مسکن دولتی با اولویت سکونتگاه های غیررسمی، اراضی متعلق به این وزارتخانه ایجاد کرده است که در این زمینه واگذار شده است. سالهای قبل از سال 94 با طابع اطفای ملکی هویت و سکدارشوندان، بہـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ این اقدام که به خودی خود راه حلی برای تامین مسکن مناسب برای اقشار کم درآمد در این سکونتگاه های غیررسمی نامیده می شود، اقدام درستی است و در کشورهای پیشرفته و موفق دنیا در حوزه مسکن کم درآمدها این موضوع در سال های گذشته نیز اجرا شده و نتایج موفقیت آمیزی داشته است. در این میان باید هویت ملی و مستندسازی خانه های غیرمقاوم در سکونتگاه های غیررسمی با هدف بهسازی و نوسازی این واحدها و تامین مسکن متعارف از سال های گذشته تا کنون به عنوان یکی از راهکارهای کارشناسی برای تامین آن ضروری است. مسکن برخی از اقشار کم درآمد بدون مسکن متعارف مرد تکده کران دست.

سه انحراف مسوبه

اما امسوبه جدید که در قلم اینـ نامه عن تعویر لوتونی به کاینتی به رشته درد درد سه انحراف اصلی می دهد که آن انتفای بیلیدی به زمین می خورد.

در حالی که در متن قانون یا مصوبه فوق تاکید شده بود که این اراضی با ساکنان سکونتگاه های غیررسمی در اولویت باشند، اما در این مصوبه هیچ اشاره ای به سکونتگاه های غیررسمی نشده و کلمه “اراضی واگذاری” ذکر شده است. ذکر شده است. بر آن اساس، «اراضی دولتی واقع در محدوده یا حریم شهرها و شهرک‌ها که متعلق به وزارتخانه/سازمان/شرکت است که قبل از تاریخ 1/1/1394 مورد استفاده اشخاص غیر حقیقی و حقوقی قرار می‌گیرد، واگذار و در آن بنا احداها و در حال بهری‌بهدری است» شامل در حالی که در متن قانون فوق اعلام شده بود که وزارت راه و شهرسازی با اولویت سکونتگاه های غیررسمی مشمول این واگذاری می شود اما در قانون جدید کلیه اراضی تحت مالکیت کلیه سازمان ها، نهادها و وزارتخانه هایی که توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی تصاحب شده است، காட்ட்டு இந்கு க்க்கு வார்க்஡

این موضوع دو انحراف در قطعنامه را نشان می دهد. ضمناً در ماده 3 این آیین نامه اعلام شده است که این واگذاری مربوط به زمین است. این موضوع بر خلاف وضعیت سکونتگاه های غیر رسمی است که عمدتاً با مصالح غیر استاندارد و در شرایط نامطلوب و ناایمن ساخته می شوند.

انحراف سوم عند به وستحمین کینی کیںـــــــــــــــــــــــــــــــــر، با توجه به اینکه یکی از مهمترین اهداف دولت از این اقدام تجهیز منابع صندوق ملی مسکن با هدف استفاده از آن برای پیشبرد پروژه های مسکن مهر از جمله تامین منابع مالی مورد نیاز برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی است. در سال قیمت افزایش یافت اما در آن مصوبه، در آن آن را از آنگا ک در یک وازمه کلی کیں کےہ۔۔۔ہےہدهم کیں روز املک و آریک است، وازیدی آین آریز به متصریفان و زیمینـخورها به آنتای موزیدی به بیلیدی به آنهاست. به این دلیل که به دلیل بی توجهی ارگان ها و نهادهای دولتی که مالک این اراضی هستند، اقدام به قانون شکنی و واگذاری رایگان زمین ها کردند. از روز به دست اوند در dur hali est ke، اگر حتی زمین‌های تصرف شده از فقرای شهری در سکونتگاه‌های غیررسمی که برای تهیه مسکن استفاده می‌شد، به صورت رایگان در اختیار آنها قرار می‌گرفت، اقدام مثبتی برای تأمین مسکن مقاوم و استاندارد برای این گروه‌ها انجام می‌شد. ام آم آن مسوبه همه عرض و همه فيسان متستفر را تحميل بهمندي از اين ميستي کرده است عملا در بينته بيشتي زيمينخوارهاست. İn dur hali est ke dur İn در این قطعنامه، هیچ نشانه ای مبنی بر تمایز قائل شده بین زمین خواران و افراد فقیر ساکن در سکونتگاه های غیررسمی ذکر نشده است.

بر اساس جدولی که نحوه تعیین قیمت واگذاری زمین را در این مصوبه نشان می دهد، قیمت زمین برای هر متر مربع بیش از 60 میلیون تومان تا 20 میلیون تومان، قیمت زمین به ازای هر متر مربع بیش از 40 میلیون تومان تعیین شده است. متراژ 60 میلیون تومان تا 40 متری زمین با قیمت منطقه ای از بیش از 30 تا کمتر از 40 میلیون تومان تا 60 متری زمین با قیمت منطقه ای از 20 تا کمتر از 30 میلیون تومان تا 90 متری زمین با قیمت هر متر مربع از 10 تا کمتر از 20 میلیون تومان تا 150 متر مربع و زمین با قیمت کمتر از 10 میلیون تومان و 200 متر مربع مطابق مقررات این قانون و بر اساس قیمت های منطقه ای

منشاه رانت برای زمینخورها

اگرچه واگذاری زمین در سکونتگاه های غیررسمی به فقرای شهری ساکن در این سکونتگاه ها، حتی اگر رایگان و با هدف نجات این افراد از فقر باشد، امری ضروری و حیاتی است، اما ارقام اعلام شده در جدول که ویرایش شده است. برای قیمت گذاری و توزیع زمین واگذار شده به زمین خواران، نشریه امتجاز و رانت فیلم بری زمینخوارهاست است.

در این جدول قیمت زمین در منطقه کمتر از 20 میلیون تومان اعلام شده است. بررسی ها نشان می دهد زمین اصلی که در مناطق خوش آب و هوای اطراف پایتخت و همچنین استان های شمالی واقع شده است، قیمت هر متر مربع 10 تا 20 میلیون تومان است. این موضوع نشان می‌دهد که مالکانی که در سال‌های گذشته این زمین‌ها را تصاحب کرده‌اند و در زمین‌هایی که به دست آورده‌اند، ویلاها و آپارتمان‌های لوکس و حتی متوسط ​​ساخته‌اند، تنها می‌توانند حداکثر یک روز بابت ارزش این زمین‌ها بپردازند. این در حالی است که دولت موظف است با فروش زمین های تملک شده در سال های گذشته منابع طرح های حمایتی مسکن را تامین کند. اما همـاكنون در زمينـها با كامسما يكـدهم وايرت روز عملا و با ين مسوبه به في زمينـخوارها به حراج ميشود. در تسلمة سورسري كه بايد بريا تامين مالي تعليم ساقهاي مسكان از جمالة ساخت يك ميلون مسكان در سال تمين و تحميل ميشد و برخلاف قصد و هدف قانونگذار به وزارت راه و شهرسازي نمي رسد.

این در شرایطی است که تعریف و ماهیت سکونتگاه های غیررسمی به وضوح مشخص شده است و قانونگذار فقط می تواند این سکونتگاه ها را در این حکم لحاظ کند. بر اساس تعاریف موجود، سکونتگاه‌های غیررسمی شامل محله‌ها و محدوده‌هایی می‌شود که خارج از مقررات و قوانین داخل یا خارج از محدوده شهر به صورت عجولانه و از نظر خدماتی و شهری ضعیف هستند و اکثر آنها دارای مشکل مالکیت قانونی هستند. به موازات روش شهرنشینی در کیشور در دیکای کاک، سکنتگاه های نمتعارف و خودانیکته های درون ایا دروس شهرهای در سحرهای شهر به شرکی شهر و روش است. این اقامتگاه ها اغلب دارای چند ویژگی اصلی هستند. یکی از ویژگی های این ویژگی تعجیل در مسکن توسط کسانی است که از آن استفاده می کنند، عمدتاً به دلیل نداشتن پروانه ساختمانی و عدم رعایت شهرسازی رسمی. продажаги фанциали ба шахр реально в гасст калбди за ан ба тугами за اکسهر وز ками ком​​​​​​​​​​​​​​​​​​ ‌ ‌ ‌ ‌

این شامل تمام زمین هایی می شود که تا سال 94 که سازه بر روی آنها شکل گرفته است، واگذار شده است.

نظر کارشناسان شهرسازی

این مصوبه در شرایطی به تصویب رسید که بر اساس قوانین مراجع بالادستی از جمله قانون ساخت و ساز مسکن و قانون تولید مسکن دولتی، کلیه دستگاه ها و سازمان های دولتی زمین در اختیار خود را برای اجرای مسکن ملی واگذار کنند. طرح توسعه و ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال به وزارت راه و شهرسازی. اما عملا با آن تصويب مي‌شود، جاديا از راسورس از دولوتي که مي‌توانم بري آن را پاک کن از دولت و منزيرت راه و شهرسازي به کيد شود. کارشناسان شهرسازی با اشاره به تبعات این مصوبه جدید هشدار می دهند که این مصوبه باید عاجل مورد بازنگری قرار گیرد زیرا محتوای آن در واقع نوعی چراغ سبز برای زمین است. توریکه نه تنها در براب زیمیخواری بازداردنگی نیمیکندگ بیک کود مشوقی بریا آن کوست میشود. در صورتی که در این مصوبه اراضی واگذار شده تا پایان سال 94 به نرخ منطقه ای مشمول واگذاری می شود اما این مصوبه برای زمین خواران و زمین خواران جدید قابل استفاده است. البته هدف قانونگذار و دولت از تصویب این مصوبه، اعطای اجاره به مالکان زمین نبوده است و چنانچه قانونگذار از عواقب و عواقب آن مطلع شود، قطعاً در آن تجدید نظر خواهد شد. در این میان کارشناسان تاکید می کنند که ضروری است مسکن فقرای غیررسمی شهر تامین و قابل بانک باشد. اما دولت باید بین این کوره با زمین خوران درفیس اسای کیلو شود.

ردوی رانتهای کلان

فردین یزدانی کارشناس و نویسنده طرح جامع مسکن گفت: ردپای رانت طایفه ای در این مصوبه دیده می شود.

وی افزود: نیازی به واگذاری زمین به ساکنان و افراد مستمند در سکونتگاه های غیررسمی که از سال های گذشته در این کشور به اجبار و به دلیل فقر و ناتوانی مجبور به انجام آن شده اند وجود ندارد. نظر کارشناسان از گذشته تا کنون بر این مبنا بود که مالکیت این زمین ها به ساکنین واگذار شود تا با داشتن سند ملکی، واحدها قابل بانکی و بانکی شوند. اخذ وام برای نوسازی و مقاوم سازی و مقاوم سازی این واحدها در برابر مسکن امکان پذیر است.

یزدانی ادامه داد: در کار کریں بری این کاگا، نوده به این تیکیت و رانت‌های و کیزی و کازرده به زیمی‌خوارها شود. داد واقحت برت ، وهههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه مييه ميي يينهههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههيهيه طبق قوانین، منابع حاصل از اراضی دولتی باید در اختیار طرح توسعه مسکن ملی و ساخت یک میلیون واحد مسکونی قرار گیرد. معنای این اقدام این است که وقتی منابع به قیمت یک دهم روز در اختیار زمین خواران قرار می گیرد، ثروت توسط افرادی که نباید حمایت شوند به خانه تزریق می شود. یزدانی تاکید کرد: این اقدام دسترسی دولت و وزارت شهرسازی به منابع توسعه طرح های حمایتی مسکن را محدود می کند و برنامه ساخت یک میلیون مسکن در سال را با مشکل تامین مالی مواجه می کند. در واقع، ثروت کشور فقط در اختیار افراد خاصی است که در گذشته قانون شکنی کرده و زمین های دولت را تصرف کرده اند. این موضوع دقیقاً منشأ پخش رانت است و ردپای رانت های طایفه در این مطلب قابل مشاهده است.

وی تاکید کرد: در این میان دولت نمی تواند زمین های این منطقه را تعیین حریم کند و حتی این زمین ها را به ساکنان سکونتگاه های غیررسمی که فقیر و بی بضاعت هستند واگذار کند تا بتوانند وام بگیرند و مسکن خود را بهسازی و بهسازی کنند. ” اما از سوی دیگر حداقل قیمت زمین از مالکان و مالکان مطالبه می شود و این منابع صرف تجهیز صندوق ملی مسکن می شود.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم