پنج سال خشونت در شمال موزامبیک نزدیک به یک میلیون نفر را مجبور به فرار کرده است

از آنجایی که درگیری در استان کابو دلگادو فروکش نکرده است، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد برای پایان دادن به خونریزی و حمایت بین المللی بیشتر از آوارگان و جوامع محلی میزبان آنها درخواست می کند.

متیو سالتمارش، سخنگوی سخنگوی این سازمان به خبرنگاران در ژنو گفت که این وضعیت تأثیر مخربی بر جمعیت داشته است.

سر بریدن، تجاوز جنسی و سوزاندن

«مردم شاهد بودن عزیزانشان بوده اند کشته، سر بریده و مورد تجاوز جنسی قرار گرفتند، و آنها خانه‌ها و دیگر زیرساخت‌ها در آتش سوختنداو گفت.

«مردان و پسران نیز به زور در گروه های مسلح ثبت نام شده اند. معیشت از بین رفته و آموزش متوقف شده و دسترسی به نیازهای ضروری مانند غذا و مراقبت های بهداشتی با مشکل مواجه شده است. بسیاری از مردم پس از اینکه چندین بار مجبور به جابجایی برای نجات جان خود شده اند، دوباره آسیب دیده اند.»

در همین حال، وضعیت بشردوستانه با افزایش 20 درصدی به بیش از 946000 نفر در نیمه اول سال جاری، همچنان رو به وخامت گذاشته است.

استان همجوار تحت تاثیر قرار گرفت

خشونت اکنون به استان همسایه نامپولا سرایت کرده است، جایی که چهار حمله در ماه سپتامبر گزارش شده است حداقل 47000 نفر و جابجایی 12000.

«افرادی که در جریان این حملات اخیر آواره شدند به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گفتند که هستند ترسیده و گرسنه. آنها دارو ندارند و در شرایط شلوغ زندگی می کنند – با چهار تا پنج خانواده که در یک خانه مشترک هستند. نمکزار.

«برخی زیر آسمان باز می خوابند. فقدان حریم خصوصی و قرار گرفتن در معرض سرما در شب و عناصر در روز، نگرانی‌های ایمنی و بهداشتی بیشتری را به‌ویژه برای زنان و کودکان ایجاد می‌کند.»

رفع نیازها

UNHCR از طریق کمک های بشردوستانه و حمایت های حفاظتی به نیازهای جمعیت های آواره در استان های کابو دلگادو، نامپولا و نیاسا پاسخ می دهد.

کارکنان در حال تهیه سرپناه و اقلام خانگی، کمک به بازماندگان خشونت مبتنی بر جنسیت با حمایت قانونی، پزشکی و روانی-اجتماعی و حمایت از افراد آواره برای به دست آوردن اسناد قانونی هستند. UNHCR نیز از افراد در معرض خطر حمایت می کنداز جمله کودکان، افراد دارای معلولیت و افراد مسن.

این آژانس برای ارائه خدمات و کمک های حفاظتی در موزامبیک به 36.7 میلیون دلار نیاز دارد، اما تاکنون حدود 60 درصد از بودجه را دریافت کرده است.

ترویج بازگشت ایمن

او گفت که علیرغم آوارگی مداوم در کابو دلگادو، برخی از مردم به خانه های خود در مناطقی که آنها را امن می دانند بازگشته اند. نمکزار.

ماه گذشته، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و همکارانش اولین ماموریت ارزیابی حفاظتی را به پالما انجام دادند، شهری در شمال شرق دور که شاهد حملات مرگباری در مارس 2021 بود. بیشتر 70000 ساکن این شهر آواره شدند و اکثریت آنها در هفته های اخیر بازگشته اند.

«افرادی که همه چیزشان را از دست داده اند هستند بازگشت به مناطقی که خدمات و کمک های بشردوستانه عمدتاً در دسترس نیستند. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در مورد خطراتی که مردم در صورت ادامه بازگشت به مناطق اصلی خود قبل از تثبیت شرایط با آن مواجه هستند، نگران است. نمکزار.

خطر همچنان باقی است

در حالی که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از بازگشت داوطلبانه، ایمن، آگاهانه و با وقار حمایت می کند. شرایط امنیتی در Cabo Delgado هستند بیش از حد فرار تا مردم به استان برگردند.

او گفت: «با این حال، نیازهای رو به رشد حفاظتی و خدمات محدود برای کسانی که انتخاب کرده اند به خانه بازگردند، هنوز باید فوراً توسط ذینفعان مربوطه، از جمله مقامات و بازیگران بشردوستانه رسیدگی شود.»

در این مدت، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در حال همکاری نزدیک با دولت موزامبیک و سایر شرکا برای حمایت و حمایت از گنجاندن تمام جمعیت های آواره در خدمات ملی است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم