کره شمالی یک موشک بالستیک بر فراز ژاپن شلیک کرد

کره شمالی مجهز به سلاح هسته‌ای روز سه‌شنبه برای اولین بار در پنج سال گذشته یک موشک بالستیک را بر فراز ژاپن شلیک کرد که به ساکنان این کشور هشدار داده شد تا خود را پوشش دهند و عملیات قطار در شمال ژاپن را به حالت تعلیق درآورد.

دولت ژاپن به شهروندان هشدار داد که تحت پوشش قرار گیرند، زیرا به نظر می‌رسد موشک قبل از سقوط در اقیانوس آرام از بالای آن عبور کرده و از قلمرو آن عبور کرده است.

این اولین موشک کره شمالی بود که از سال 2017 چنین خط سیری را دنبال می کرد و توکیو گفت که برد 4600 کیلومتری آن ممکن است طولانی ترین مسافت طی شده برای یک پرواز آزمایشی کره شمالی بوده باشد، که اغلب در فضا “بالاتر” می شوند. برای جلوگیری از پرواز بر فراز کشورهای همسایه

آخرین پرتاب، پنجمین پرتاب پیونگ یانگ در 10 روز گذشته بود، در حالی که ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن در حال انعطاف هستند. هفته گذشته، این سه کشور تمرینات سه جانبه ضد زیردریایی را انجام دادند که شامل یک ناو هواپیمابر آمریکایی بود که برای اولین بار از سال 2017 در کره جنوبی متوقف شد.

آزمایش‌های اخیر واکنش‌های نسبتاً آرامی را از سوی واشنگتن به همراه داشته است که بر جنگ در اوکراین و همچنین سایر بحران‌های داخلی و خارجی متمرکز است، اما ارتش ایالات متحده نمایش قدرت خود را در منطقه افزایش داده است.

توکیو اعلام کرد که هیچ اقدامی برای سرنگونی موشک انجام نداده است. وزیر دفاع یاسوکازو هامادا گفت ژاپن هیچ گزینه‌ای از جمله قابلیت ضدحمله را رد نمی‌کند، زیرا به دنبال تقویت دفاعی خود در برابر شلیک‌های مکرر موشک از کره شمالی است. کره جنوبی همچنین اعلام کرد که ارتش خود را تقویت خواهد کرد و همکاری متحدان خود را افزایش خواهد داد.

هیروکازو سخنگوی ارشد دولت ژاپن گفت: مجموعه اقدامات کره شمالی از جمله شلیک های مکرر موشک های بالستیک، صلح و امنیت ژاپن، منطقه و جامعه بین المللی را تهدید می کند و کل جامعه بین المللی از جمله ژاپن را با چالش جدی مواجه می کند. ماتسونو در یک کنفرانس خبری گفت.


آمریکا پرتاب کره شمالی را «تأسف‌آور» و «بی‌ثبات‌کننده» خواند

دیپلمات ارشد آمریکا در شرق آسیا پرتاب موشک بالستیک کره شمالی روز سه شنبه بر فراز ژاپن را “تأسف بار” و “بی ثبات کننده” توصیف کرد، اما گفت که مسیر گفتگو همچنان باز است و در عین حال متعهد شد که با تمام قدرت آمریکا از کره جنوبی و ژاپن دفاع کند.

موشکی که روز پنجشنبه شلیک شد، برای اولین بار در پنج سال گذشته بر فراز ژاپن پرواز کرد، که باعث شد تا ساکنان این کشور اخطار داشته باشند تا از آن محافظت کنند و عملیات قطار در شمال ژاپن به طور موقت متوقف شود.

دانیل کریتنبرینک، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور آسیای شرقی و اقیانوس آرام، گفت که چین باید برای مبارزه با فرار از تحریم های کره شمالی در آب های ساحلی این کشور اقدامات بیشتری انجام دهد و پکن و روسیه باید برای بستن شبکه های تدارکاتی پیونگ یانگ تلاش کنند.

کریتنبرینک در یک رویداد آنلاین که توسط موسسه مطالعات کره ای-آمریکایی برگزار شد، اندکی پس از آخرین اخبار کره شمالی، گفت: ما از کره شمالی می خواهیم که مسیر گفت و گو را در پیش بگیرد، به دیپلماسی جدی و پایدار متعهد شود و از فعالیت های بی ثبات کننده بیشتر خودداری کند. راه اندازی.

وی گفت واشنگتن برای گفتگو با کره شمالی بدون پیش شرط باز است.

تست “دنیای واقعی”.

مقامات توکیو و سئول گفتند این موشک بین 4500 تا 4600 کیلومتر (2850 مایل) تا حداکثر ارتفاع حدود 1000 کیلومتر پرواز کرد.

رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی (JCS) اعلام کرد که به نظر می رسد یک موشک بالستیک میان برد (IRBM) بوده که از استان جاگانگ کره شمالی پرتاب شده است. کره شمالی از این استان برای پرتاب چندین آزمایش اخیر، از جمله موشک‌های متعددی که ادعا می‌کند «مافوق صوت» هستند، استفاده کرده است.

پخش کننده ژاپنی NHK گزارش داد که این آزمایش باعث شد شرکت راه آهن شرقی ژاپن 9020.T عملیات قطار را در مناطق شمالی متوقف کند. ماتسونو گفت هیچ گزارشی مبنی بر آسیب رساندن به هواپیما یا کشتی در اثر این موشک وجود ندارد.

کیم دونگ یوپ، افسر سابق نیروی دریایی کره جنوبی گفت: جزئیات اولیه پرواز حاکی از آن است که این موشک احتمالا موشک Hwasong-12 IRBM بوده است که کره شمالی در سال 2017 به عنوان بخشی از طرح تهدید شده خود برای حمله به پایگاه های نظامی آمریکا در گوام از آن رونمایی کرد. در دانشگاه کیونگنام تدریس می کند.

هواپیمای Hwasong-12 در سال 2017 در آزمایش‌هایی استفاده شد که بر فراز ژاپن پرواز کرد، و کیم خاطرنشان کرد که در ماه ژانویه از استان جاگانگ نیز آزمایش شد.

آنکیت پاندا از بنیاد کارنگی برای صلح بین‌المللی مستقر در ایالات متحده گفت که پرواز موشکی در چنین مسافت طولانی به دانشمندان کره شمالی امکان می‌دهد موشک‌ها را در شرایط واقعی‌تر آزمایش کنند.

او گفت: «در مقایسه با مسیر معمولی بسیار بالا، این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا یک وسیله نقلیه دوربرد را در معرض بارهای حرارتی و تنش‌های ورود مجدد جوی قرار دهند که بیشتر معرف شرایطی است که در استفاده در دنیای واقعی تحمل می‌کنند.

از نظر سیاسی، این موضوع پیچیده است: موشک تا حد زیادی در خارج از جو پرواز می کند که بر فراز ژاپن است، اما واضح است که دریافت هشدارها درباره احتمال ورود موشک کره شمالی برای مردم ژاپن ناراحت کننده است.

به گفته تحلیلگران، آزمایش های موشکی کره شمالی به عملیاتی شدن بیشتر تسلیحات، توسعه قابلیت های جدید کمک می کند و این پیام را ارسال می کند که توسعه حق حاکمیتی آن است.

برنامه های موشکی و تسلیحات هسته ای کره شمالی با قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد که تحریم هایی را علیه این کشور وضع کرده است، ممنوع شده است.

واکنش سیاسی

یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی این آزمایش را “بی پروا” خواند و گفت که این آزمایش پاسخ قاطعی را از سوی ارتش کشورش، متحدانش و جامعه بین المللی به همراه خواهد داشت.

او تلاش کرده است تا قدرت نظامی بیشتری برای بازدارندگی از کره شمالی داشته باشد و کره جنوبی روز شنبه به مناسبت روز نیروهای مسلح خود، نمایش تسلیحات پیشرفته خود را از جمله پرتابگرهای موشک، موشک‌های بالستیک، تانک‌های اصلی نبرد، پهپادها و جنگنده‌های F-35 برگزار کرد.

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن در گفتگو با خبرنگاران در توکیو، اقدامات کره شمالی را “وحشیانه” خواند و گفت که دولت به جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات ادامه خواهد داد.

دانیل کریتنبرینک، دیپلمات ارشد ایالات متحده در شرق آسیا، در جریان یک رویداد آنلاین که توسط موسسه مطالعات کره ای-آمریکایی برگزار شد، گفت: پرتاب بر فراز ژاپن “تأسف بار” بود و “مسیری سازنده به جلو نبود.”

قانونگذاران کره جنوبی هفته گذشته گفتند که کره شمالی آماده سازی برای آزمایش هسته ای را تکمیل کرده است، آزمایشی که ممکن است بین کنگره حزب کمونیست چین در ماه جاری و انتخابات میان دوره ای آمریکا در نوامبر انجام شود.

(FRANCE 24 با رویترز)


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم